"CHCEMY WIĘCEJ...RAZ JESZCZE"

Taki tytuł nosił projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kadłubie, a finansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu. Projekt trwał od lipca do grudnia 2021r., a skierowany był do niepełnosprawnych mieszkańców województwa opolskiego w wieku od 2 do 12 roku życia. Uczestnicy korzystali z zajęć grupowych z treningu umiejętności społecznych połączonych z zajęciami rozwijającymi kreatywność oraz zajęć indywidualnych z instruktorem na basenie oraz terapii indywidualnej EEG Biofeedback. Zajęcia prowadziła wysoko wykwalifikowana kadra, z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnymi w różnym wieku. Przeprowadzono łącznie 370 godzin zajęć. Uczestnicy na zakończenie zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Projekt okazał się strzałem w 10 i idealnie wpisał się w potrzeby osób niepełnosprawnych, a różnorodność oferowanego wsparcia sprawiła, że uczestnicy nabyli lub utrwalili kompetencje społeczne, rozbudzili kreatywność, poprawiła się koncentracja uwagi i umiejętność radzenia sobie z emocjami, oswoili się z wodą, poprawili oddech, nauczyli się pływać ze sprzętem pomocniczym, a uczestnicy, którzy już brali udział w poprzednich edycjach kontynuowali nabywanie umiejętności pływackich.

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach…

 

ZDJĘCIA DOSTĘPNE W GALERII

 

"JESTEM WIĘC POTRAFIĘ!"

Projekt pn.: ”JESTEM więc potrafię!” finansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON a realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jest już przeszłością.

W ramach tego projektu zostało zrealizowanych łącznie 72 godziny zajęć obejmujących trening umiejętności społecznych i integrację funkcji wykonawczych. Beneficjentami zadania były osoby niepełnosprawne, w tym między innymi osoby z autyzmem, z zespołem Aspergera, niepełnosprawnościami sprzężonymi, niepełnosprawnością ruchową- afazją, niepełnoprawnością intelektualną, z niedosłuchem i z niedowidzeniem z terenu województwa opolskiego i województwa śląskiego (zasięg działania PPP w Pyskowicach). W zadaniu uczestniczyło 24 dzieci w wieku od 3 do 13 roku życia. Zajęcia odbywały się w soboty. Każdy z uczestników brał udział w 12 godzinach wsparcia w ramach zajęć grupowych. Zajęcia odbywały się w małych grupach w reżimie sanitarnym uwzględniającym aktualnie obowiązujące przepisy prawa i  zalecenia GIS.

Proponowane podczas zajęć aktywności zapewniły beneficjentom wsparcie i rozwój na płaszczyźnie motoryki dużej i małej, komunikacji, funkcjonowania społecznego, regulacji emocji. Zajęcia w grupie obejmowały swoim zakresem Trening Umiejętności Społecznych i Integrację Funkcji Wykonawczych. Zajęcia te miały na celu trenowanie umiejętności komunikacji, współpracy w grupie, pracę nad przestrzeganiem zasad, naukę samokontroli, rozumienie i kontrolowanie emocji, pracę nad rozwiązywaniem konfliktów. Poprzez trening poprawiła się koncentracja uwagi, zdolności poznawcze, uwaga, odporność na dystraktory (nierozpraszanie się ) i umiejętności w zakresie regulacji emocji i sposobu ich wyrażania.

Zajęcia były realizowane na terenie Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Dobry Start” w Strzelcach Opolskich. Na ostatnich zajęciach uczestnicy w świątecznej atmosferze otrzymali dyplom oraz upominek.

Do zobaczenia na kolejnych projektach

Monika Szendzielorz- Nowakowska

ZDJĘCIA DOSTĘPNE W GALERII